NowościAktualnościNowa kamera łapie „na czerwonym”. Uważaj w tym mieście

Nowa kamera łapie „na czerwonym”. Uważaj w tym mieście

CANARD uruchomił kolejny zestaw kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle. Zobacz, w którym miejscu trzeba patrzeć na sygnalizator.

Rejestratory przejazdów na czerwonym świetle u niektórych kierowców budzą większy respekt niż fotoradary czy odcinkowe pomiary prędkości. Dlaczego? Czasami wręcz trudno pokonać skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną zgodnie z przepisami, gdyż światło zmienia się nagle i może zabraknąć czasu i odległości, by w porę zahamować. Inna sprawa, że kamery monitorujące przejazd na czerwonym świetle nie są w żaden sposób oznakowane i w zdecydowanej większości przypadków zaskakują kierujących. Niektórzy o istnieniu tych rejestratorów dowiadują się dopiero, gdy otrzymają mandat za przejazd na czerwonym świetle. Ten nie jest co prawda bardzo wysoki (500 zł), ale bardziej „bolą” przyznawane za to wykroczenie punkty karne – dostaniemy ich aż 15.

Więcej na temat mandatu za przejazd na czerwonym świetle

Jak działa rejestrator przejazdu na czerwonym świetle?

Rejestrator przejazdu na czerwonym świetle to system służący do automatycznego wykrywania i dokumentowania sytuacji, w których kierowcy łamią przepisy ruchu drogowego, przekraczając linię zatrzymania na skrzyżowaniu w momencie gdy sygnalizacja świetlna pokazuje czerwone światło. Rejestrator przejazdu na czerwonym świetle jest zazwyczaj połączony z czujnikami zainstalowanymi w nawierzchni drogi przed linią zatrzymania. Mogą to być pętle indukcyjne (magnetyczne), które wykrywają obecność pojazdu, lub czujniki optyczne (kamery). System jest zaprogramowany tak, by rozpoznawać moment, w którym sygnalizacja świetlna zmienia się na czerwone światło.

System jest wyposażony w co najmniej dwie kamery. Pierwsza fotografuje pojazd w momencie, gdy przekracza linię zatrzymania na czerwonym świetle, druga z kolei robi kolejne zdjęcie lub nagranie, gdy pojazd wjeżdża na skrzyżowanie. Kamery są ustawione w taki sposób, by rejestrować nie tylko sam pojazd, ale także tablice rejestracyjne, pozwalając zidentyfikować właściciela. Po zarejestrowaniu naruszenia system zapisuje zdjęcia, czas i datę zdarzenia oraz długość trwania czerwonego światła w momencie naruszenia. Te informacje są przekazywane do odpowiednich organów, które na ich podstawie wystawiają mandat. Tego typu systemy są skuteczne, ponieważ pracują 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu niezależnie od warunków pogodowych.

Nowy rejestrator przejazdu na czerwonym świetle. Gdzie go znajdziemy?

W Polsce aktualnie działa ponad 40 zestawów kamer łapiących kierowców „na czerwonym”. Do tej listy teraz dołączył czwarty rejestrator w województwie kujawsko-pomorskim. Postawiono go w Żninie na ulicy Adama Mickiewicza – konkretnie na skrzyżowaniu z ulicą Kopernika. To ruchliwa ulica z centrum miasta, przebiegająca obok osiedla mieszkaniowego, stąd lokalizacja wydaje się nieprzypadkowa.

Rejestrator przejazdu na czerwonym świetle Żnin
Lokalizacja rejestratora przejazdu na czerwonym świetle w Żninie (zdjęcie ze strony canard.gitd.gov.pl; źródło: autorzy OpenStreetMap, dane dostępne na licencji Open Database License).

Oprócz kamer w Żninie, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działają one w następujących miejscach:

  • Nakło nad Notecią: skrzyżowanie ul. Mroteckiej (DW241) z Wyzwolenia (DK10;
  • Grębocin: skrzyżowanie ul. Lubickiej (DW552) i Kowalewskiej (DK15);
  • Kowal: skrzyżowanie ul. Wojska Polskiego (DW269) i DK91.

Redakcja poleca:

Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle – aktualna lista lokalizacji

Jak nie dostać mandatu za przejazd na czerwonym świetle?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji