PoradyPoradyPrzegrzanie silnika. Te objawy świadczą o przegrzewaniu

Przegrzanie silnika. Te objawy świadczą o przegrzewaniu

Przegrzanie silnika daje na tyle charakterystyczne objawy, że można je łatwo rozpoznać i w porę zareagować. Oto główne objawy przegrzewania się silnika.

Wielu kierowców słusznie obawia się przegrzania silnika, zwłaszcza gdy są daleko od domu i nie mogą liczyć na pomoc rodziny czy znajomych. Jak na złość, do przegrzewania się auta najczęściej właśnie dochodzi gdzieś w trasie, szczególnie w okresie letnim, gdy na zewnątrz jest gorąco. Wysokie temperatury rzecz jasna dodatkowo obciążają silnik, lecz w prawidłowo działającym samochodzie nie powinny mieć żadnego negatywnego wpływu na prawidłowość pracy jednostki napędowej. Dlatego jeśli w naszym aucie wskazówka temperatury cieczy chłodzącej niepokojąco podnosi się poza „bezpieczną” granicę 90°C, lepiej nie czekać, aż silnik pod wpływem przegrzania ulegnie zniszczeniu, tylko zawczasu pojechać do mechanika celem odnalezienia przyczyny problemu.

Poniżej podajemy możliwe objawy przegrzania silnika, które pozwolą kierującemu w porę zareagować i zapobiec poważnym skutkom „zagotowania się” jednostki napędowej.

Przegrzewanie silnika. Jakie może mieć przyczyny?

Istnieje bardzo wiele powodów przegrzania silnika w samochodzie. O takim stanie rzeczy możemy mówić wtedy, gdy temperatura rozgrzanej jednostki napędowej przekracza bezpieczny poziom, do którego jest ona w stanie efektywnie wykonywać swoją pracę. By do tego nie dopuścić, silnik wyposażony jest w układ chłodzenia, który ma za zadanie utrzymywać optymalną temperaturę roboczą, wynoszącą ok. 90°C. Gdy przekroczy ona 100°C, chłodziwo zaczyna wrzeć i dochodzi do „gotowania się”, czyli przegrzewania silnika.

Dlatego też to właśnie w układzie chłodzenia należy upatrywać głównej przyczyny przegrzania jednostki napędowej. Składa się on z wielu kooperujących ze sobą podzespołów, stąd trudno jednoznacznie wytypować „winowajcę” przegrzewania się silnika. Może to być uszkodzony termostat (blokuje się w pozycji zamkniętej, uniemożliwiając przepływ chłodziwa do chłodnicy), pompa wody (awaria zaburza prawidłowość krążenia płynu chłodniczego po układzie), wentylator (wiatrak) chłodnicy (nie wychładza jej, gdy przepływa przez nią płyn chłodniczy), czujnik temperatury (nie wysyła informacji o konieczności włączenia wentylatora) lub sama chłodnica (wskutek uszkodzeń mechanicznych dochodzi do wycieków płynu chłodzącego). Często winne są także przewody transportujące płyn chłodniczy po układzie. Wskutek ich naderwania lub pęknięcia chłodziwo zaczyna wyciekać, aż ubędzie go całkowicie.

Przegrzanie silnika objawy 02
Przegrzanie silnika mogą zwiastować spektakularne, mogące realnie przestraszyć podróżnych objawy.

Czasami przegrzanie silnika jest następstwem jazdy z niskim poziomem oleju w silniku: powstające wtedy tarcia sprzyjają podwyższeniu temperatury jego pracy. Nie można też wykluczać tego zjawiska podczas eksploatowania samochodu pod większym obciążeniem, np. przy jeździe z załadowaną przyczepą, pod górę lub holując inne auto. Niektóre auta przegrzewają się tylko wtedy, gdy na zewnątrz panują upały. Faktem jest, że wysokie temperatury otoczenia dodatkowo obciążają silnik, jednak nieustanne przegrzewanie się w takich warunkach nie jest zjawiskiem normalnym i niemal na pewno ma swoją przyczynę w zespole napędowym samochodu.

Przegrzanie silnika – objawy

Objawy przegrzania silnika mogą być różnorodne, ale z reguły są bardzo charakterystyczne i kierujący nie ma wątpliwości, że silnik „dostał” zbyt wysokiej temperatury. Oto najczęstsze objawy przegrzewania się silnika w aucie:

  • przekroczenie przez wskaźnik temperatury na desce rozdzielczej normalnego zakresu temperatury (zazwyczaj oznaczony jako H, co oznacza „hot”, albo temperaturę 90°C) lub zapalenie się lampki kontrolnej dotyczącej temperatury silnika;
  • widoczny biały dym spod maski;
  • łatwo odczuwalny zapach płynu chłodzącego w środku auta;
  • dziwne dźwięki z silnika (stukotanie, pukanie lub syczenie);
  • spadek mocy silnika;
  • obniżenie wydajności klimatyzacji;
  • widoczne wycieki płynu chłodzącego pod samochodem;
  • problemy z pracą silnika (może pracować nierówno, „szarpać” lub gasnąć).

Przegrzewanie silnika. Jakie są skutki bagatelizowania go?

Przegrzany silnik nie ma zapewnionych właściwych warunków pracy, w związku z czym szybko dojdzie do jego poważnej awarii, z kompletnym zniszczeniem włącznie. Bagatelizowanie objawów przegrzania najprawdopodobniej doprowadzi do wypalenia uszczelki pod głowicą. Może też mieć swój finał w postaci pęknięcia głowicy lub bloku silnika, a także zniszczenia tłoków. Niewykluczone, że ucierpi na tym też turbosprężarka lub dojdzie do całkowitego zatarcia jednostki napędowej.

Przegrzanie silnika objawy 03
W niektórych przypadkach przegrzany silnik może uniemożliwić dalszą jazdę. Wiele zależy od tego, czy w porę zareagujemy na niepokojące symptomy usterki.
Redakcja poleca:

Dlaczego silnik się przegrzewa? Co robić, gdy wskazówka idzie do góry?

Dym spod maski auta. Jak się zachować?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji