PoradyPoradyJakie są skutki nadmiernego zużycia oleju?

Jakie są skutki nadmiernego zużycia oleju?

W trosce o kondycję auta każdy kierowca powinien pamiętać o regularnej kontroli poziomu płynów eksploatacyjnych. Przekonaj się, jakie mogą być konsekwencje nadmiernego zużycia oleju przez silnik.

Wraz z wiekiem i przebiegiem wszystkie podzespoły samochodu ulegają stopniowemu zużyciu, czego następstwem są coraz częściej występujące usterki. Jednym z takich typowych problemów w starszych autach jest podwyższone zużycie oleju silnikowego.

Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele (więcej na ten temat: dlaczego ubywa oleju w silniku?), jednak efekt zawsze jest ten sam – pojawia się konieczność dolewania środka smarnego pomiędzy jego wymianami. Należy przy tym pamiętać, że to jedynie rozwiązanie doraźne, tzw. leczenie objawowe, a prawdziwym panaceum będzie wyeliminowanie przyczyny nadmiernego spalania oleju.

Zdecydowanie nie warto tego problemu bagatelizować, bowiem skutki mogą być bardzo kosztowne. Poniżej wyjaśniamy, do czego mogą doprowadzić zaniedbania w układzie smarowania.

Niedrożne kanały olejowe

Nagar powstający w wyniku spalania oleju może zacząć odkładać się wewnątrz jednostki napędowej. Gromadzące się w silniku zanieczyszczenia z czasem zaczynają zalepiać kanały olejowe, powodując pogorszenia smarowania. To z kolei może doprowadzić do kolejnych, znacznie poważniejszych awarii.

Co daje płukanka do silnika?

Awaria rozrządu

Zbyt niski poziom środka smarnego lub za małe ciśnienie oleju może sprawić, że napinacz rozrządu nie będzie działał prawidłowo. Wówczas może dojść do przeskoczenia łańcucha rozrządu i kolizji tłoków z zaworami. W takim przypadku naprawa bywa zwykle nieopłacalna i trzeba poszukać drugiego silnika na wymianę.

Objawy uszkodzonego rozrządu – jak je rozpoznać?

Wytarte panewki

Spadek ciśnienia smarowania prowadzi do wycierania się panewek, a w dłuższej perspektywie uszkodzeniu może ulec także wał korbowy. Jedyne co wtedy pozostaje to kapitalny remont jednostki napędowej.

Panewki korbowodowe – dlaczego się zacierają?

Uszkodzone wałki

Obniżona sprawność układu smarowania przyczynia się do szybszego zużycia wszystkich ruchomych elementów silnika. Oprócz wspomnianego wyżej wału korbowego zatarciu mogą ulec wałki rozrządu oraz wałki wyrównoważające.

Uszkodzony wałek rozrządu – ile kosztuje naprawa?

Zatarty silnik

Połączenie niskiego stanu oleju z szybką jazdą autostradową jest zabójcze dla jednostki napędowej. W efekcie może bowiem dojść do zatarcia się silnika. Dlatego tak istotne jest sprawdzanie poziomu oleju przed każdą dalszą podróżą, bo inaczej czeka nas przymusowy postój na poboczu i czekanie na lawetę.

Jak często wymieniać olej w silniku?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji