TechnologiaF1 24 – RECENZJA GRY

F1 24 – RECENZJA GRY

Jak co roku, na rynku pojawiła się nowa edycja symulacji wyścigów F1. Czy F1 24 znacząco różni się od poprzenika? Oto nasza recenzja tej gry.

Symulacje wyścigów Formuły 1 mają swoją długą tradycję. Jedną z pierwszych była gra Pit Stop wydana 1983 roku na 8-bitwe komputery Atari i Commodore. Później, w 1987 roku pojawiła się znacznie już rozbudowana gra Grand Prix Circuit – ta miała już swoją 16-bitową wersję na PC i Amigę. W 1991 wydano jednak grę, którą można z czystym sumieniem określić jako pierwszą prawdziwą symulację wyścigów F1 – z realistyczną fizyką, uszkodzeniami samochodów, dokładnie odwzorowanymi torami. Było to oczywiście Formula One Grand Prix by Geoff Crammond.

Od tego czasu wiele się zmieniło. Wzrost mocy obliczeniowej i ilości pamięci spowodował, ze obecne gry symulacyjne cieszą pełną szczegółów grafiką i dokładnym odwzorowaniem fizyki zachowania się samochodu.

F1 24 Monaco
Wyścig w Monaco to najbardziej prestiżowa eliminacja. I najbardziej malownicza…

F1 24 – kolejna gra z serii

F1 24 to już piętnasta edycja gry o wyścigach F1 jaka powstała w studiu Codemasters (znanych producentów gier samochodowych, znanych chociażby z serii Colin McRae Rally, czy Dirt). Trzeba przyznać, że firma ta ma już ogromne doświadczenie w produkcji symulacji F1 i wydaje kolejne gry praktycznie taśmowo – rok w rok.

F1 24 jest, jak łatwo się domyśleć, ewolucją wydanej rok temu gry F1 23. Oczywiście, nie mogło zabraknąć takich uaktualnień jak nowe wyglądy bolidów i składy ekip. Mamy też aktualne tory wyścigowe. Co ciekawe, zaktualizowano także starsze tory, więc w belgijskim Spa zobaczmy, obecną od kilku lat trybunę na zakręcie Eau Rouge, której zabrakło w poprzednich edycjach.

F1 24 Spa Eau Rouge
W końcu pojawiła się trybuna na zakręcie Eau Rouge w Spa.

F1 24 – oprawa graficzna i dźwiękowa

Pod względem jakości grafiki, to F1 24 nie można wiele zarzucić. Samochody są bardzo szczegółowo odwzorowane, tory także pełne detali. Naprawdę, możemy mieć wrażenie rywalizacji w prawdziwych wyścigach Formuły 1. Właściwie, jedynie do czego można by się przyczepić to zbytnia sterylność stworzonego świata. Po prostu, na prawdziwych wyścigach w miarę upływu czasu tor jest coraz bardziej brudny – a to pojawia się żwiry wyspany przez samochody, które wypadły z trasy, a to małe kawałki startych opon. Tych drobnych cząsteczek brakuje nam, by odczucie realizmu grafiki podnieść na kolejny poziom.

F1 24 Red Bull
Deszcz potrafi namieszać w stawce.

Obecna Formuła 1 rozczarowuje kibiców, jeżeli chodzi o dźwięk – samochody nie są tak głośne jak dawniej, a turbodoładowane silniki V6 nie mogą się równać pod względem dźwięku ze znanymi sprzed lat silnikami V10 czy V12. Pod tym względem dźwięk w F1 24 jest dokładnie odwzorowany – bolidy rzeczywiście brzmią tak, jak te które znamy z relacji telewizyjnych.

F1 24 – tryb kariery, tryby gry

W F1 24, w odróżnieniu do zeszłorocznej edycji, zrezygnowano z lubianego przez graczy trybu fabularnego – Droga do sławy. To duża szkoda, bo wielu graczom podobała się ta specyficzna interaktywna opowieść utrzymana w klimacie serialu Netflixa „Drive to Survive”.

Mamy za to klasyczny tryb kariery, gdzie startujemy w kolejnych eliminacjach mistrzostw świata i walczmy o pozycje. Rozgrywamy kolejne weekendy, startujemy w treningach, klasyfikacjach i wyścigach. Współpracujemy z inżynierami, przeprowadzamy dla nich odpowiednie programy badawcze, rozwijamy bolid i walczymy o tytuł.

F1 24 Alonso
Zmiana kół w boksach to ważny element strategii wyścigowej.

Nie zabrakło także trybu gry dowolnej, w której możemy wystartować dowolnym bolidem i na wybranym przez nas torze.  Dla miłośników e-sportu przygotowano także tryb rozgrywki wieloosobowej – tu gracze mogą spędzić długie godziny rywalizując z innymi z całego świata.

F1 24 – zmiany w stosunku do poprzedniej edycji

W porównaniu do F1 23 nastąpiły pewne zmiany i to niestety niektóre na niekorzyść. Przede wszystkim zabrakło trybu fabularnego. Nie ma także starszych bolidów F1, którymi mogliśmy pojeździć. Natomiast, nie brakuje nam jednak zupełnie trybu supersamochodów – jazda nimi była nudna i dobrze ze zrezygnowano z tego trybu.

Zmieniono jednak nieco model jazdy. Bolidy prowadzą się teraz bardziej przewidywalnie i wydaje się, że nieco łatwiej – zwłaszcza jak korzystacie z gamepada. Ma to swoje zalety – gra stała się nieco łatwiejsza i bardziej dostępna dla większości graczy. Jednak bardziej profesjonalni gracze nie będą odczuwali aż takiego wyzwania podczas zabawy.

F1 24

F1 24 – PODSUMOWANIE

Obowiązkowy zakup dla wszystkich fanów F1 specjalizujących się w esporcie i tych którym zależy na aktualnych bolidach, składach zespołów i torach. Mniej zapaleni gracze mogą pozostać przy zeszłorocznej edycji.

Ocena: 7/10

Egzemplarz do testów otrzymaliśmy od wydawcy gry.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji