OponyCzy warto stosować czernidło do opon?

Czy warto stosować czernidło do opon?

W sklepach można kupić wiele produktów odświeżających wygląd ogumienia w aucie – m.in. czernidło do opon. Czy warto zainwestować w tego typu środek?

Opony trudno utrzymać w czystości nawet w sporadycznie użytkowanym samochodzie. Wystarczy raz przejechać przez drogę pozbawioną twardej nawierzchni lub kałużę, by umyta opona z powrotem wyglądała tak, jak przed jej wyczyszczeniem. A nie da się ukryć, że brudne opony szpecą samochód i niekorzystnie prezentują się na tle wymytej karoserii. Dobry efekt daje dopiero wyeksponowanie ich czarnej barwy, najlepiej przy użyciu środka nadającego połysk.

Właściciele samochodów często szukają sposobów na to, by ogumienie prezentowało się „świeżo” możliwie jak najdłużej, nawet gdy auto jest intensywnie eksploatowane w różnych warunkach pogodowych. Z pomocą przychodzą im dostępne na rynku preparaty do pielęgnacji opon, kosztujące nawet kilka lub kilkanaście złotych. Można je kupić nie tylko w sklepach motoryzacyjnych, ale i w większości hipermarketów, w działach z artykułami motoryzacyjnymi. Często nazywane one są czernidłami do opon, a to z uwagi na fakt, że po zastosowaniu uwydatniona zostaje naturalna, czarna barwa ogumienia (traci ona na intensywności wraz z rosnącym przebiegiem samochodu). Czy niedrogie czernidła do opon są warte zakupu? Czy podkreślenie estetyki pojazdu to ich jedyne walory? Co warto wiedzieć o tych preparatach?

Czernidło do opon. Jakie ma zalety?

Czernidła do opon sprzedawane są przeważnie w formie aplikatorów z dozownikiem, ale można także znaleźć płynne preparaty wymagające ręcznego wtarcia w oponę przy użyciu szmatki bądź gąbki. Niezależnie od rodzaju środka pielęgnującego, z reguły daje on natychmiastowy efekt tzw. mokrej opony: staje się ona czarna i błyszcząca. Należy jednak zastrzec, że w przypadku tanich preparatów ogumienie zachowa odświeżony wygląd tylko przez niedługi czas, np. kilka codziennych przejazdów autem. Optymalnym rozwiązaniem będzie częste stosowanie preparatu (podczas każdego mycia samochodu), które pozwoli zachować ogumieniu naturalny, czarny kolor.

Czernidło do opon
Podkreślenie walorów estetycznych opony to jedna z kilku zalet czernideł do opon.

Czernidła do opon nie tylko poprawiają estetykę ogumienia, ale i pozytywnie wpływają na jego trwałość. Dzięki właściwościom hydrofobowym opony stają się bardziej odporne na działanie wody. Tego typu środki spowalniają proces erozji ogumienia i uzupełniają niewielkie ubytki powstałe na powierzchni opony podczas eksploatacji. Aby w pełni wykorzystać potencjał takiego preparatu, należy zadbać o to, by go właściwie nałożyć. W tym celu należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, choć w zdecydowanej większości przypadków zalecenia są bardzo podobne. Oponę przed zabezpieczeniem trzeba najpierw dokładnie umyć i wysuszyć, a dopiero potem nałożyć czernidło. Warto pamiętać, by nanieść je tylko na boczną ściankę opony. Jeśli nałożymy go na bieżnik, środek źle wpłynie na precyzję prowadzenia auta. Dobrym rozwiązaniem będzie także dodatkowe zabezpieczenie obręczy np. grubą folią – wtedy unikniemy problemów związanych z niekorzystnym działaniem preparatu na lakierowane elementy.

Czy warto kupić czernidło do opon?

Nałożenie czernidła na opony z pewnością im nie zaszkodzi, a da błyskawiczny efekt „świeżości” i przy okazji dodatkowo je zabezpieczy. Biorąc pod uwagę często niewielkie ceny tych preparatów, oferują one sporo korzyści bez nadmiernego obciążania portfela. Jeśli jednak chcemy jak najdłuższej skuteczności działania, trzeba zdecydować się na produkt z górnej półki.

Czernidło do opon
Aby uzyskać zadowalający efekt po użyciu czernidła, należy go nakładać zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu. W z reguły wymagają uprzedniego umycia opony.
Redakcja poleca dodatkowo:

Dlaczego opony nierówno się zużywają?

Co to jest ząbkowanie opon?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji